Umí se nenápadně připlížit a pak si podmanit váš denní program. Je nepříjemná, otravná a může se vyskytovat v různých obměnách. Bolest hlavy není oblíbený společník. Podívejte se, co ji zapříčiňuje a jak s ní zatočit.
Bolest hlavy je velmi častá. Postihuje až 90 procent populace. Konkrétně nás nebolí mozková tkáň ani samotná lebka, ale nervy a nervové pleteně, které se vyskytují mezi kůží a kostmi. Dalším zdrojem bolesti jsou cévy a svaly v oblasti hlavy.
Na základě příčiny vzniku se bolesti hlavy dělí na tzv. primární a sekundární. U primárních bolestí hlavy, k nimž se řadí migréna nebo tenzní bolest hlavy, není žádné poškození mozku nebo hlavy.
Sekundární bolesti hlavy mají zjistitelnou příčinu - způsobuje je např. nádor, krvácení, zánět mozku nebo jde o bolesti při vysokém krevním tlaku, od krční páteře, po úraze.
Bolesti hlavy můžou být epizodické nebo chronické. Čas od času pobolívá hlava téměř každého z nás. Pokud se tak ale děje velmi často – například víc než 15 dní v měsíci, bude mít vaše bolest hlavy spíš chronický charakter.
Jaké jsou časté příčiny běžné bolesti hlavy? Patří mezi ně například nevhodný jídelníček. Vysoce zpracované potraviny, jako jsou třeba některé uzeniny, v kombinaci s alkoholem, a zejména pak červeným vínem, dokážou spustit nepříjemné bolesti. Více ohroženi jsou také kuřáci. Hlavu dokáže rozbolet ale i vynechávání pravidelného jídla a hladovka.
Špatný spánkový režim či zvýšená fyzická aktivita se taktéž dokáže podepsat na bolesti. Někdy je spouštěčem špatné držení těla a s ním související sedavý styl života. Bolest hlavy provází také kýchání, nachlazení, ucpané dutiny, nadměrné smrkání nebo pláč.
Jedním z nejčastějších původců bolesti hlavy je stres. Dokáže vyvolat víc typů bolestí a častěji je tato reakce zaznamenána u dětí a mladých dospělých. Každodenní nepříjemnosti jako práce na důležitém projektu, přetíženost, hádky nebo kalendář přeplněný povinnostmi dokážou zatočit s hladinami stresových hormonů a vyvolat řetězové reakce.
V takovém případě je dobré se zastavit, zamyslet se nad svým životním stylem a sáhnout po uvolňovacích technikách. Jedna dovolená sice jaro nedělá, ale více odpočinku by pomoci mohlo. Stejně tak jako například meditace, pohyb nebo práce s dechem.
Nejčastějším typem bolesti jsou tenzní bolesti hlavy. Mívají pomalý nástup, hlava obvykle bolí po obou stranách a může zasahovat až dozadu nebo ke krku. Tenzní bolest je tupá, na stupnici intenzity obvykle mírná až středně silná.
Bolest hlavy se může projevovat také jednostrannými intenzivními a pronikavými pocity v oblasti kolem oka nebo na jedné straně obličeje. Jedná se o klastrovou bolest. Může ji provázet otok, zarudnutí, jednostranné pocení či ucpání nosu a slzení očí na stejné straně. Klastrová bolest přichází v sérii několika epizod, které trvají od 15 minut do 3 hodin. Častěji se objevují u mužů,obvyklejší bývají na jaře a na podzim.
Častá bolest hlavy může mít spojitost s vysokým tlakem. V takovém případě se obvykle vyskytuje na obou stranách hlavy, pulzuje a zhoršuje se při fyzické aktivitě. Bývá doprovázena doprovázena dalšími příznaky spojenými s vysokým krevním tlakem. Pokud máte podezření na takové propojení, kontaktujte svého lékaře.
Bolest hlavy se někdy může objevit také po intenzivní fyzické námaze, například po vyčerpávajícím běhu. Pravděpodobně ji zapříčiňuje zvýšený průtok krve hlavou, což může vést k pulzující bolesti hlavy na obou stranách hlavy. Tento typ bolesti by měl rychle pominout.
Také hormony ovlivňují to, zda vás rozbolí hlava. Ženy někdy potkávají bolesti spojené s fází menstruačního cyklu, nejčastěji nastupující před nebo po menstruaci.
Spouštěčem mohou být též alergie, které se soustředí do oblasti kolem dutin. Ve spojení s rýmou se alergie někdy tváří jako nachlazení. Snažte se proto vysledovat nástup problémů, abyste odhalili jejich pravou příčinu.
Méně známým faktorem, který hraje roli při bolestech hlavy je kofein, který ovlivňuje průtok krve mozkem. Vyvolat bolest hlavy může nadměrné pití kávy, ale také vynechání svých obvyklých šálků, na které si tělo už zvyklo.
Specifickou bolestí je neuralgie trigeminu. Neuralgie je porucha oznamování bolesti. V tomto případě se jedná o nervy v obličeji, nejčastěji ve tváři nebo čelistech. Bývá přirovnávána k elektrickému šoku. Způsobena bývá cévou, která se dotýká trojklanného nervu, původ může mít také v problémech se zuby. Lidé postižení neuralgií trigeminu jsou citliví na oblasti, které bolest zasahuje. Záchvat bolesti může vyvolat žvýkání, mluvení nebo dokonce závan větru.
Bolest hlavy často provází běžné nachlazení nebo chřipku. Způsobovat ji mohou ucpané dutiny při rýmě a zvýšený objem hlenu. Nepříjemný tlak může přejít až v bolest. Intenzivnější bolest můžete cítit při prudším pohybu. Bolesti hlavy při nachlazení bývají o něco horší zejména ráno, protože se v dutinách přes noc nahromadil hlen.
Ucpané dutiny mohou také tlačit na trojklanný nerv a působit tak další typ bolesti. Méně známé jsou bolesti hlavy způsobené kašlem. Jindy je původcem bolesti hlavy při nachlazení dehydratace nebo nevyspání.
Jak si tedy ulevit, když se dostaví běžná bolest hlavy? Během pracovní schůzky, společenské události nebo vyřizování nezbytností obvykle není čas na delší odpočinek, přehodnocení časových priorit či masáž.
Řešit akutní bolesti můžete například pomocí Paralenu Rapid. Šumivé tablety s paracetamolem slouží k léčbě mírné až středně silné bolesti. Nebo můžete sáhnout po oblíbených tabletách Paralen 500 mg, abyste zahnali bolest hlavy a v klidu tak dokončili, co potřebujete.
Bolesti hlavy není radno podceňovat. Mohou mít celou řadu příčin a dokážou ovlivnit naše zdraví i chování. K lékaři vyrazte ve chvíli, kdy se začne zvyšovat četnost bolestí nebo stupňovat jejich intenzita, když vám nepomáhá obvyklá léčba nebo když kvůli bolesti hlavy nemůžete spát a ruší vás při běžné činnosti.
Pokud omdléváte, máte vysokou horečku, jste zmatení, máte obtíže s mluvením, zrakem či chůzí, ztrácíte citlivost v některé části těla nebo zvracíte bez spojitosti s chřipkou či kocovinou, nebo vás postihla nebývale silná bolest hlavy, vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve.
Rady od maminky: Co dělat při nachlazení nebo chřipce
Bolest hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota, ucpaný nos… Nepříjemné onemocnění je tady! Než se nachlazení či chřipka přežene,
nezbývá nic jiného než zalézt pod peřinu a odpočívat.
NACHLAZENÍ: Jaké jsou příznaky, jak se přenáší a jak ho léčit
Zdravé dospělé potká nachlazení obvykle dvakrát až třikrát ročně, u dětí je toto onemocnění častější. Naštěstí jde
většinou o epizodu, která je během pár dní pryč.
Chřipka: příznaky, léčba a trvání nemoci
Zdravé dospělé potká nachlazení obvykle dvakrát až třikrát ročně, u dětí je toto onemocnění ještě častější. Naštěstí jde většinou o neškodnou epizodu, která je během několika dní pryč.