CHŘIPKA A NACHLAZENÍ
PROJEVY CHŘIPKY

CO JE TO CHŘIPKA?

Chřipka patří k nejčastějším infekčním onemocněním. Každoročně postihuje 10 % světové populace, v době pandemie dokonce 40 – 50 %. Je to závažné onemocnění, které je každoročně příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě.

Chřipka se vyskytuje především v zimním období. Na severní polokouli, a tedy i u nás, dochází ke chřipkovým epidemiím mezi říjnem a dubnem, nejčastěji však v lednu a únoru. Ke vzniku chřipkových epidemií dochází v zimě proto, že se lidé shromažďují v uzavřených nevětraných prostorech. Virus chřipky přežívá déle při nižší teplotě a vyšší vlhkosti.

10 % světové populace je postihnuta
20 mil. obětí zemřelo na „španělskou chřipku“

PANDEMIE CHŘIPKY

První dokumentovaná chřipková pandemie se objevila již v roce 1510 v Africe a rozšířila se do celé Evropy.

Za největší chřipkovou pandemii se považuje ta, která probíhala světem mezi lety 1918–1920. Tato pandemie je rovněž označována jako tzv. „španělská chřipka“ a měla na svědomí obrovské množství úmrtí, většinou na přidružený zápal plic (odhaduje se cca 20 milionů obětí, některé zdroje uvádějí dokonce 40–50 milionů). Předpokládá se, že se pandemie zrodila v Číně, odkud se v tomto období stěhovalo mnoho lidí za prací do USA. Z Ameriky se dostala do Evropy prostřednictvím amerických válečných kontingentů, které se v Evropě vylodily.

K další pandemii došlo v roce 1957 – tato pandemie započala v Číně, odkud se přes Hongkong a Tchaj-wan rozšířila do Japonska. V zimě 1957 se už vyskytovala na severní i jižní polokouli a za půl roku postihla 40 % obyvatelstva na celém světě. Počet obětí této pandemie je odhadován na 1 milion.

V roce 1968 se v Číně znovu prudce rozběhla nová pandemie, která byla už na počátku roku 1969 v Evropě, Africe, Severní i Jižní Americe a Japonsku. V roce 2009 se z USA prvně rozšířila pandemie chřipky, která zasáhla celý svět.

VIRUS CHŘIPKY

Původcem onemocnění je chřipkový virus, který se nachází ve velkém množství v sekretu dýchacích cest a vylučuje se při mluvení, kašlání a kýchání.

ZNÁME TŘI ZÁKLADNÍ TYPY CHŘIPKOVÝCH VIRŮ:

Chřipkové viry typu A

Infikují lidi, drůbež a prasata.

Chřipkové viry typu B

Infikují výhradně lidi.

Chřipkové viry typu C

Infikují lidi a prasata.

Chřipkový virus typu A je nejvíce odpovědný za epidemie a pandemie. Je to způsobené tím, že chřipkové viry typu A
mohou podléhat výrazné změně a mutaci.

CO JE TO NACHLAZENÍ?

Nachlazení je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které je většinou způsobené virem. V případě nachlazení není původcem
onemocnění virus chřipky. Patří sem například:

Rýma (rhinitida)

zánět nosohltanu (nazofaryngitida)

zánět dutin (sinusitída)

zánět hrtanu (laryngitida)

Pro většinu těchto onemocnění platí, že u dospělého člověka zpravidla nemívají dramatický průběh.

CHŘIPKA NEBO NACHLAZENÍ?

Mezi těmito dvěma chorobami můžeme pozorovat následující rozdíly:

Příznaky Chřipka Nachlazení
Horečka Vysoká nad 38 °C těl. teplota obvykle do 38 °C
Bolest hlavy častá jen občas
Rýma s různou frekvencí často
Zimnice ano málokdy a krátkodobá
Kašel častý, dráždivý, velmi úporný častý
Bolest v krku minimálně často
Bolest kloubů a svalů ano ano
Plicní a mimoplicní komplikace ano ano
Nástup choroby rychlý nástup příznaků spíše pozvolný nástup příznaků

PROJEVY CHŘIPKY

Horečka

Přes bolest v krku je často náročné do těla dostat víc tekutin. Přesto byste to neměli vzdát. Vysoká, ale mírně kolísající horečka (hlavně při podávání léků proti horečce) přetrvává 2 až 4 dny. U starších osob bývá horečka nižší, naopak u dětí bývá horečka velmi vysoká. Zvýšenou teplotu snižujeme léky proti horečce, například léky obsahujícími paracetamol (např. PARALEN® 500 mg) nebo léky proti zánětu a horečce obsahujícími ibuprofen.

U dětí používáme ke snížení horečky paracetamol nebo ibuprofen ve formě suspenze (např. PARALEN® SUS), čípků (např. PARALEN® 100 mg) nebo tablet pro děti (např. PARALEN® 125 mg).

BOLEST HLAVY

Častý příznak, který provází chřipku i nachlazení. Léčíme analgetiky – tedy léky, které tlumí bolesti různého původu.

Analgetika mohou obsahovat různé účinné látky, k tlumení bolesti se nejčastěji používají analgetika s obsahem paracetamolu (např. PARALEN® 500 mg) nebo ibuprofenu.

RÝMA, UCPANÝ NOS

Rýma patří mezi časné příznaky nachlazení. Začíná jako vodnatý sekret z nosních žláz, později se mění na zánětlivý výtok (exsudát). Barva exsudátu se mění podle množství bílých krvinek (bílá žlutá zelená). Pozdějším příznakem bývá ucpaný nos, což je způsobeno překrvením (kongescí) nosních cév a následným otokem nosní sliznice.

Pro dekongesci (odkrvení a snížení otoku podrážděné nosní sliznice) nebo k uvolnění rýmy a usnadnění lehčího dýchání se podávají nosní kapky, případně celkově podávané léky s obsahem dekongestiv, tedy látek snižujících otok nosní sliznice (např. PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ citron, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ pomeranč a zázvor, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ echinacea a šípky, PARALEN® GRIP chřipka a kašel, PARALEN® GRIP chřipka a bolest).

BOLEST V KRKU

Příčinou bolesti je zánět horních cest dýchacích způsobený virovou infekcí. Bývá častým příznakem nachlazení, méně často při chřipce. Prvotním příznakem je pocit podráždění v krku, který se může rozvinout do bolesti v krku.

Bolest v krku léčíme léky proti bolesti (analgetika), nejčastěji léky obsahujícími paracetamol (např. PARALEN® 500 mg) nebo analgetiky s protizánětlivým účinkem obsahujícími ibuprofen.

KAŠEL

Nejprve je suchý a dráždivý, postupně přechází do vlhkého produktivního kašle a způsobuje nemocným značné utrpení. Přetrvávat může, společně s pocitem únavy, 1–2 týdny (někdy i déle).

Na suchý dráždivý kašel používáme tzv. antitusika (léky proti kašli) buď samotná, nebo v kombinovaných přípravcích. Např. jednou z účinných látek léku PARALEN® GRIP chřipka a kašel je antitusikum dextrometorfan. Vlhký produktivní kašel léčíme expektorancii – léky podporujícími vykašlávání.

BOLEST SVALŮ, KLOUBŮ

Stejně tak jako bolest hlavy bývá bolest svalů a kloubů častým příznakem, který provází chřipku. Léčíme analgetiky – tedy léky, které tlumí bolesti různého původu.

Analgetika mohou obsahovat různé účinné látky, k tlumení bolestise nejčastěji používají analgetika s obsahem paracetamolu (např. PARALEN® 500 mg) nebo ibuprofenu.

ÚNAVA

Únava je adaptační reakce organismu nuná k zamezení zbytečného výdeje energie. Zvýšené množství energie je potřebné při horečce, při níž organismus bojuje s infekcí.

BOLEST VEDLEJŠÍCH NOSNÍCH DUTIN

Tato bolest je způsobena zánětem dutin. Nejčastější je zánět čelistní dutiny, který vzniká po rýmě. Provází jej otok sliznice nosní dutiny, výtok z nosu, zhoršené dýchání nosem a bolest hlavy pod očnicí. Při zánětu čelní dutiny jsou příznaky uvnitř nosu podobné, bolest je však pociťována nad očnicí. Při zánětu dutinek čichové kosti je bolest lokalizovaná mezi nosem a okem nebo za očnicí. Výtok z nosu nebývá velký, protože jsou tyto dutinky malé. Jestliže je zánětem postižena dutina klínové kosti, je bolest lokalizovaná za očnicí, na temeni hlavy nebo až v záhlaví.

Ke tlumení bolesti se používají analgetika (např. PARALEN® 500 mg), při současném otoku nosní sliznice můžeme k uvolnění ucpaného nosu použít analgetika kombinovaná s tzv. dekongestivy, což jsou látky snižující otok nosní sliznice (např. PARALEN® GRIP chřipka a bolest, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ citron, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ pomeranč a zázvor, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ echinacea a šípky).

KOMPLIKACE

V průběhu chřipky mohou nastat komplikace vyvolané samotným virem chřipky nebo tzv. bakteriální superinfekcí (tj. bakteriální infekcí, která napadá organismus oslabený virem). Těmito komplikacemi jsou ohroženi především rizikoví pacienti (starší lidé, oslabení – postižení chronickým onemocněním dýchacího ústrojí, metabolickými a srdečními chorobami). Nejčastější komplikací bývá zánět průdušek (akutní bronchitida).

Nejzávažnější komplikací bývá zápal plic. Dále se mohou vyskytnout záněty kloubů, svalů nebo srdce, případně různé nervové komplikace. Zejména u malých dětí se mohou vyskytnout záněty hrtanu, zánět průdušinek nebo středního ucha.

ČTĚTE DÁLE