RADY OD MAMINKY: Co dělat při nachlazení nebo chřipce

Bolest hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota, ucpaný nos… Nepříjemné onemocnění je tady! Než se nachlazení či chřipka přežene, nezbývá nic jiného než zalézt pod peřinu a odpočívat. Díky dobrým radám našich maminek ale také víme, jak zmírnit příznaky onemocnění a následující dny si alespoň o trochu ulehčit. Které to jsou?

PROTI NACHLAZENÍ
A HOREČCE ODPOČINKEM

Vyležte to – hned od začátku. Tento krok rozhodně nepřeskakujte. Raději obětujte den dva práce či zábavy a dopřejte si čas na vyléčení. Svému tělu tak poskytnete prostor, aby zmobilizovalo vlastní síly a popralo se s nachlazením. Velmi důležité jsou zejména první dny, kdy se necítíte ve své kůži. S ničím neotálejte a běžte si odpočinout, abyste byli o to dřív zdraví.

Dopřejte si čas na vyléčení
Spánek je pro regeneraci těla velmi důležitý

Spánek je pro regeneraci těla velmi důležitý. Jenomže s ucpaným nosem a bolavým krkem se jeho kvalita rapidně zhoršuje. Maminky naštěstí ví, jak pomoct i s tímto problémem.

Aby se vám při spánku lépe dýchalo, podložte si hlavu nebo horní polovinu těla dalším polštářem. Takové naklonění pomáhá otevřít dýchací cesty a zmírňuje jejich ucpání. Můžete si také pomoci od chrápání a spánkové apnoe.

Kromě toho se alespoň trochu držte svého pravidelného spánkového režimu. Pokud totiž celý den prospíte, je velká pravděpodobnost, že noc strávíte zíráním do zdi, a to i ve chvílích, kdy jste unavení z horečky a nachlazení.

CO NA NACHLAZENÍ

Pokud cítíte, že na vás něco leze, připravte se na to, že se nachlazení bude nejspíš zhoršovat. A hned zahajte útok proti bacilům. Odpočinek pěkně v teple je krok číslo jedna. Naprosto automatickou věcí by mělo být také odložení cigaret a alkoholu. Vyhněte se též společnosti lidí, kteří kouří. Cigarety by mohly zhoršit vaše respirační obtíže.

Na bolest v krku tekutinami

Přes bolest v krku je často náročné do těla dostat víc tekutin. Přesto byste to neměli vzdát. Tekutiny při běžném nachlazení pomáhají uvolnit překrvení a zabraňují dehydrataci. Raději se vyhněte kávě a místo toho si dopřejte například zázvorový čaj s citrónem. Zdraví prospěšné vlastnosti zázvoru zná lidstvo už dlouhá staletí.

Do čaje můžete přidat též lžičku medu, který má řadu antibakteriálních a antimikrobiálních vlastností. Tohle tajemství zná každá maminka.

Polévka umí uvolnit ucpaný nos

A až vás omrzí čaj, dopřejte si dobrou polévku. Pokud máte možnost, připravte si kuřecí vývar se zeleninou. Tuto horkou posilu v nepohodě doporučoval již před 800 lety cordóbský lékař a filozof Maimonides. Jeho předpis podporují i současné poznatky – a také naše maminky. Horký vývar plný zeleniny, se špetkou pepře a česneku pomůže nachlazení vyhnat z těla.

Doplňujte vitamíny

Nevyhýbejte se ovoci a zelenině, ani když se cítíte pod psa. Výzkumy ukazují, že vitamíny C a D a mimo ně také zinek a echinacea mají blahodárný vliv na náš imunitní systém. Dopřejte si proto i při nachlazení zdravou svačinku, případně si pomozte doplňky stravy. Jídelníček si ovocem a kuřecím vývarem zároveň trochu odlehčíte, vaše tělo si tak bude šetřit energii na boj s nemocí.

Napařování pomůže od dráždivého kašle a ucpaných dutin

Pomoct uvolnit ucpané dutiny a zmírnit dráždivý kašel nebo záchvatovitý kašel vám může napařování. Postup je jednoduchý: do hrnce nalijte horkou vodu, přehoďte si přes hlavu ručník a vdechujte páru. Zkuste zpomalit dýchání a soustředit se na prohřátí dutin. Dejte si však pozor na to, abyste se párou z příliš horké vody nepopálili. Napařujte se jen 10 až 15 minut několikrát denně. Díky této proceduře se vám bude také lépe usínat.

Před spaním se osprchujte horkou vodou. Pára vám pomůže uvolnit ucpané dutiny. Pokud se na sprchu necítíte, zkuste si alespoň na chvíli na dutiny přiložit teplý obklad.

Kloktání na bolest v krku

Na bolavý krk pomůže například kloktání. Rychlou úlevu může přinést kloktání slanou vodou. Pořídit si můžete také šalvějové pastilky nebo podobné přípravky.

Pomůže i správné smrkání

Myslete též na správnou techniku smrkání, pokud máte ucpaný nos. Nebojte se zbavovat se hlenu a s ním i virů. Smrkejte dostatečně, nepopotahujte a vyhazujte posmrkané kapesníky rychle do koše. Pokud však budete smrkat velkou silou, hrozí, že se choroboplodné zárodky dostanou do ušních cest a způsobí vám bolest ucha. Smrkejte proto jemně a často. Nezapomeňte pečovat také o případný odřený nos.

BUĎTE PŘI NACHLAZENÍ OHLEDUPLNÍ

Viry nachlazení a chřipky se šíří vzduchem, hlavně kašláním a kýcháním. Zejména v prvních dvou dnech nemoci je množství virů v těle nemocného člověka opravdu velké. To nejlepší, co pro své okolí můžete udělat, je se především na začátku nemoci izolovat od okolí a dopřát si odpočinek, aniž byste dál šířili viry. Pokud to není možné, využijte ve společnosti dalších lidí například respirátor a rukavice.

NEZAPOMEŇTE NA PARALEN

Když vás trápí bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, horečka, může se pobyt v posteli pořádně protáhnout. Nespoléhejte se jenom na zázvorový čaj s medem a sáhněte po oblíbeném pomocníkovi maminek při nachlazení a chřipce: po Paralenu. Dopřejte si dobrý odpočinek, vhodný režim, který vám uleví, a pomozte svému tělu bojovat s nezvanými návštěvníky.

O tom, jaký lék zvolit, se můžete se svým lékařem nebo lékárníkem poradit po telefonu. Ať už zvolíte klasické tablety nebo například horký nápoj, je důležité, abyste léky nekombinovali. Mohlo by se totiž stát, že tak zkonzumujete vyšší než doporučené množství paracetamolu. Ve vhodné míře dokáže tato látka účinně ulevit od bolesti svalů, kloubů či hlavy, což je obvyklý symptom nachlazení a chřipky.

A co když příznaky přetrvávají delší dobu nebo se dokonce zhoršují? Nachlazení či chřipku nepodceňujte a poraďte se se svým lékařem.

Paralen® 500mg tablety
Kde koupit
Jak předejít nachlazení

JAK PŘEDEJÍT NACHLAZENÍ

Až nemoc odezní, začněte myslet na prevenci. To nejlepší, co pro své tělo můžete udělat, je dopřát mu zdravou stravu, dostatek pravidelného pohybu a regulovat množství stresu. Toho docílíte například kvalitním odpočinkem a hlavně dostatečným spánkem. Doporučuje se také otužování či přísun vitamínu C. Myslete též na vhodnou hygienu. Zejména v období chřipek si častěji myjte ruce a nedotýkejte se obličeje. Nezapomeňte též dezinfikovat povrch svého telefonu.

ČTĚTE DÁLE