Běžnou bolest hlavy, zad či zubů byste za normálních okolností dokázala vyléčit během chvilky. Jenomže těhotenství nebo nebo kojení komplikuje ověřené léčebné postupy. Přečtěte si, s jakými nejčastějšími bolestmi se v období očekávání přírůstku do rodiny setkáte a jak je řešit.
Coby nastávající maminka nejspíš zažíváte celou řadu nových vjemů, které přicházejí s proměňujícím se tělem. Nepohodlí spojené s jiným stavem se střídá podle fází těhotenství a kojení.
První trimestr doprovází zejména únava, pocity nevolnosti a bolesti a křeče v břiše. Jde o velmi časté příznaky prvních třech měsíců očekávání miminka. Nepříjemné pocity v oblasti podbřišku způsobuje zvětšování dělohy. Často během několika měsíců vymizí. Někdy ale přetrvávají po celou dobu těhotenství.
Hodně žen popisuje období druhého trimestru jako to nejklidnější. Nevolnosti z prvních týdnů těhotenství zmizely, tělo se začalo více přizpůsobovat, ale miminko ještě není tak velké. Toto období však často provázejí bolesti zad.
V třetím trimestru, kdy se tělo připravuje na porod, se objevuje únava a tlak v oblasti pánve. Ženám komplikují těšení na miminko také otoky a křeče, někdy dochází k brnění chodidel. Zhoršuje se obvykle bolest zad a objevuje se dýchavičnost.
Období po porodu a začátky kojení přinášejí nové výzvy. Pokud je to jen trochu možné, dopřejte svému tělu odpočinek a naslouchejte jeho signálům.
Podívejte se teď podrobněji na to, co vás může během těhotenství a kojení potkat, a jak se s novou situací vyrovnat.
Coby nastávající maminka nejspíš zažíváte celou řadu nových vjemů, které přicházejí s proměňujícím se tělem. Nepohodlí spojené s jiným stavem se střídá podle fází těhotenství a kojení.
Jak plod v těle roste, mění se postoj a držení těla matky. Bolesti v kříži či jiných částech zad se proto mohou ozvat už v druhém trimestru. Při běžných činnostech si pak ženy často nevědomky ulevují a přizpůsobují se nové situaci.
Ve třetím trimestru je změna v držení těla už opravdu zásadní a bolesti zad někdy dokonce zabraňují spánku. Těhotné ženy nabývají na váze, mění se jim tělesné těžiště, tělo reaguje uvolňováním vazů kolem kloubů a pánve.
Dobrá zpráva je, že správnou prevencí můžete do značné míry bolestem předejít. Začněte tím, že si uvědomíte svůj postoj a pohybový vzorec. Snažte se vypozorovat, kdy si ulevujete a neúměrně tak zatěžujete jenom jednu stranu nebo část těla. Pořiďte si pohodlné boty a případně podpůrný pás na břicho. Odborníci doporučují také spát na boku.
Zamířit můžete též na cvičení určené pro těhotné nebo na fyzioterapii, kde dostanete doporučení zacílené přesně na váš pohybový problém. Dopřát si můžete také masáž, která uleví nejen zádům, ale i mysli.
Zejména z počátku těhotenství se objevují bolesti hlavy. Zpravidla vymizí v průběhu dalších trimestrů. Nebývají ohrožující pro miminko, ale dokážou pěkně potrápit nastávající maminku.
Někdy však mohou předznamenat těhotenskou preeklampsii, tedy závažnou komplikaci. Pokud vás trápí velmi silná bolest hlavy, máte rozostřené vidění, potýkáte se s bolestí pod žebry, je vám na zvracení nebo otékáte v obličeji či na končetinách, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Další obvyklou komplikací v těhotenství je bolest břicha. Souviset může nejen se samotným růstem plodu, ale také se změnami v zažívacím traktu. Můžete pociťovat například pálení žáhy. Hormony, které se vylučují během těhotenství, uvolňují dolní jícnový svěrač. Kvůli tomu pak žaludeční kyseliny stoupají vzhůru a způsobují pálení. V pozdějším stádiu těhotenství tlačí plod na žaludek a jeho obsah, což tento pocit dál posiluje.
V těhotenství mnohem častěji dochází k zácpám a vzniku hemeroidů. Ke zduření cév v oblasti konečníku jsou náchylnější těhotné ženy převážně ve třetím trimestru. Mnohem větší pravděpodobnost, že jimi budou trpět, mají ženy, které se s hemeroidy již v minulosti potýkaly.
Tento problém často zmizí s narozením dítěte. Předejít mu můžete vysokým obsahem vlákniny v jídle a dostatečným zavodněním.
Naopak poněkud nečekanou komplikací je bolest zápěstí. Až třetinu žen trápí slabost či tenze v zápěstích, nejčastěji se tak děje během třetího trimestru.
Před porodem se mohou objevit Braxton-Hicksovy kontrakce, kterým se česky říká poslíčci. Jde o stahy, které žena cítí zejména v přední části břicha. Od skutečných kontrakcí se liší mimo jiné tím, že jsou nepravidelné a nestupňují se.
Vnímání bolesti je velmi subjektivní, avšak porodní kontrakce jsou opravdu intenzivní. Pokud vás stahy spíše obtěžují a jste schopná vykonávat běžné činnosti, je vyšší pravděpodobnost, že právě zažíváte Braxton-Hicksovy kontrakce.
Jak v děloze roste plod a míří ke své porodní váze, zvyšuje se tlak na nervy v nohách. Můžete tak cítit brnění, píchání nebo částečnou necitlivost v chodidlech. Někdy je tento pocit doprovázený také brněním a necitlivostí v rukou. Po porodu by mělo brnění během několika dnů až měsíců odeznít.
V těhotenství můžete zažít také ischias neboli zánět sedacího nervu. Jde o nepříjemnou vystřelující bolest, doprovázet ji může brnění v jedné části těla a bolestivé pocity v jiné části. Mezi příznaky ischiasu patří pocit pálení v dolní části zad a hýždí, bolest šířící se od pánve dolů po zadní straně nohy, náhlá bolest často přirovnávaná k elektrickému šoku, zhoršující se bolest při kašlání, kýchání nebo dlouhém sezení, necitlivost, svalová slabost nebo brnění v jedné noze nebo chodidle.
Ischias je způsobený růstem dítěte a zvyšujícím se tlakem na rozvolňující se svaly a klouby. Někdy může bolest způsobit měnící se poloha miminka. Jedná se o nepříjemný pocit, který přichází a odchází, ale pro děťátko je neškodný.
Bolest prsou se u mnoha žen objevuje již s prvními týdny těhotenství. Prsa jsou citlivá na dotek, podprsenka, která vám dřív vyhovovala, teď škrábe a tlačí. Další nepříjemnosti pak obvykle ženy hlásí po porodu, když začínají kojit.
Důvodů může být celá řada, od bolesti zad, nelibých pocitů těsně před krmením miminka, otoků a bulek až po citlivé bradavky. S řadou z nich dokáže pomoct laktační poradkyně, trocha času, aby si vaše tělo zvyklo na změny, a sladění s děťátkem.
Výběr léků proti bolesti a jiným běžným zdravotním nepříjemnostem je v těhotenství a při kojení velmi zúžený. Nicméně krátkodobé užívání paracetamolu, který bolest léčí, je odborníky považováno za bezpečné. Těhotné ženy tak mohou po poradě s lékařem nebo lékárníkem užívat Paralen® 500 mg. Kojení není při léčbě nutné přerušit, pokud je dítě sledováno lékařem nebo lékárníkem. Poradit byste se s ním měly i v případě, že užíváte lék déle než jeden den.
Těhotenství a mateřství přináší velké změny. Než se jim tělo přizpůsobí, je zapotřebí trocha trpělivosti. Určitá míra nepohodlí je proto běžná. Bolest však raději nepodceňujte a pokud si nejste jistá jejím původem, spojte se se svým lékařem.
Děti, kojení a těhotenství
Doporučenou volbou léčby příznaků
chřipky a nachlazení dětí jsou léky
s obsahem paracetamolu nebo
ibuprofenu.
Pro děti nabízí značka PARALEN® široký sortiment léků.
Zatočte s bolestí hlavy
Umí se nenápadně připlížit a pak si podmanit váš denní program. Je nepříjemná, otravná
a může se vyskytovat v různých obměnách. Bolest hlavy není oblíbený společník.
Podívejte se, co ji zapříčiňuje
a jak s ní zatočit.
Rady od maminky: Co dělat při nachlazení nebo chřipce
Bolest hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota, ucpaný nos… Nepříjemné onemocnění je tady! Než se nachlazení či chřipka přežene,
nezbývá nic jiného než zalézt pod peřinu a odpočívat.