CHŘIPKA: příznaky, léčba a trvání
nemoci

„Chytil jsem chřipku,“ je věta zaznívající zejména v sychravém období. Ne vždy se však o chřipku skutečně jedná. Toto infekční onemocnění lidé často zaměňují za jiné virózy a nachlazení. Chřipku však není dobré podceňovat.

Chřipku není dobré podceňovat

JAK SE LIŠÍ CHŘIPKA OD NACHLAZENÍ

Od nachlazení, tedy zánětlivého onemocnění dýchacích cest, se chřipka liší zejména teplotou nad 38 stupňů, častou bolestí hlavy, zimnicí, úporným kašlem, bolestí svalů a kloubů či plicními komplikacemi. Jen zřídka je provázená bolestí v krku. Oproti nachlazení mívají příznaky chřipky rychlejší nástup.

KDY SE CHŘIPKA ŠÍŘÍ

Virus chřipky ročně postihne desetinu populace. V zimních měsících, kdy se lidé více shromažďují v nevětraných prostorách, dokáže chřipka zasáhnout až polovinu populace. Virus má totiž lepší podmínky k šíření. Jeho následky mohou být fatální.

Horečka může mít u chřipky kolísavý průběh

KDO JE OHROŽENÝ CHŘIPKOU

Není však nutné obávat se dramatických dopadů. Zdravého člověka by chřipka neměla významněji ohrozit. Nejohroženější skupiny pacientů jsou starší lidé a lidé s oslabenou imunitou. Léčbu chřipky často komplikují přidružené obtíže nebo kombinace s bakteriální infekcí. V případě, že spadáte do ohrožené skupiny a máte podezření na chřipku, spojte se se svým lékařem co nejdříve.

CO ZPŮSOBUJE CHŘIPKU

Chřipkové onemocnění je způsobené virem, který se šíří z dýchacích cest mluvením, kašlem či kýcháním. Virus dělíme na tři základní typy: A, B a C. Za pandemie a velké chřipkové vlny je odpovědný hlavně první typ. Dokáže rychle mutovat a přizpůsobovat se. Postihuje lidi, drůbež a prasata. Virus B postihuje jenom lidi, virus typu C je nakažlivý pro lidi a prasata.

JAK LÉČIT CHŘIPKU

Od většiny příznaků si můžete ulevit řadou volně dostupných léků. Horečka může mít u chřipky kolísavý průběh a projevuje se jinak podle věkových skupin pacientů – u dětí bývá vysoká, u starších osob naopak nižší. Na horečky, bolesti hlavy, bolesti v krku, svalů a kloubů nebo bolesti vedlejších nosních dutin dospělým pomáhá Paralen® 500 mg. Na snížení horečky u dětí jsou vhodné speciální suspenze, čípky či tablety.

Proti rýmě, ucpanému nosu, kašli či zánětu dutin můžete využít Paralen® Grip Chřipka a bolest. Obsažený paracetamol snižuje horečku a ulevuje od bolesti, fenylefrin pomáhá uvolnit plný nebo ucpaný nos a kofein zrychluje účinek paracetamolu a pomáhá bojovat proti ospalosti a pocitu vyčerpanosti, který onemocnění provází. Léky značky Paralen® Grip si můžete dopřát také ve formě nápoje. V léčbě vám pomohou příchutě citron, pomeranč a zázvor a echinacea a šípky.

Paralen® horký nápoj
Kde koupit

ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA
A DALŠÍ PANDEMIE

Největší pandemie chřipky, kterou z dějin známe, si podle odhadů vyžádala 20 až 50 milionů obětí. Dělo se tak zhruba před 100 lety. Španělská chřipka, jak se této mutaci říkalo, postihla obyvatele na celém světě. Svůj původ měla pravděpodobně v Číně, odkud se lidé v této době hodně stěhovali do Ameriky. Po moři se pak chřipka rozšířila dál, a to včetně Evropy.

Vůbec první pandemii chřipky zdokumentovaly dobové zdroje v roce 1510. Z Afriky se tehdy rozšířila do celé Evropy. Z modernějších dějin pak známe například velkou pandemii z roku 1957, která z Číny putovala přes Tchaj-wan a Hongkong do Japonska a odtud do celého světa, kde postihla na 40 procent obyvatelstva. Odhaduje se, že této vlně chřipky padlo za oběť na 1 milion lidí. Další pandemie přišla v roce 1968 taktéž z Číny nebo v roce 2009 z USA.

PROJEVY CHŘIPKY

Horečka

Může trvat 2 až 4 dny, teplota je obvykle vysoká, ale může mírně kolísat – ovlivnit ji mohou například léky proti horečce. Děti mívají vyšší horečky, starší lidé nižší.

Léčí se léky s obsahem paracetamolu, například Paralenem 500 mg nebo léky proti zánětu a horečce obsahující ibuprofen. U dětí se ke snížení horečky používá paracetamol nebo ibuprofen ve formě suspenze (například Paralen® SUS), čípků (například Paralen® 100 mg) nebo tablet pro děti (například Paralen® 125 mg).

BOLEST HLAVY

Vyskytuje se jak při nachlazení, tak při chřipce. Léčí se analgetiky, například Paralenem 500 mg nebo ibuprofenem.

RÝMA, UCPANÝ NOS

Tento projev chřipku často provází, ne však nezbytně nutně. Při nachlazení je rýma přítomná téměř vždy. Nejprve se projevuje vodnatým sekretem, který se v pozdějších fázích onemocnění mění na zánětlivý výtok. Jeho barvu ovlivňuje množství bílých krvinek, může být bílá, žlutá i zelená. Překrvení nosních cév a jejich otok způsobuje ucpaný nos.

Pro odkrvení a snížení otoku podrážděné nosní sliznice nebo k uvolnění rýmy a usnadnění dýchání můžete využít nosní kapky či spreje. Další možností jsou léky s obsahem dekongestiv, tedy látek snižujících otok sliznice (například Paralen® Grip Horký nápoj citron, Paralen® Grip Horký nápoj pomeranč a zázvor, Paralen® Grip Horký nápoj echinacea a šípky, Paralen® Grip chřipka a kašel, Paralen® Grip chřipka a bolest).

BOLEST V KRKU

Virová infekce napadá horní cesty dýchací a vzniká tak zánět, kvůli kterému vás bolí v krku. Tato komplikace velmi často doprovází nachlazení, naopak při chřipce je spíše méně obvyklá. Léčí se analgetiky, například Paralenem 500 mg nebo ibuprofenem.

KAŠEL

Dokáže být velmi úporný. Kašel se pacientů drží obvykle týden až dva, někdy ale ještě déle. Začíná suchým dráždivým kašlem, který přechází do vlhkého produktivního kašle. Provází ho pocit únavy.

Suchý dráždivý kašel se léčí léky proti kašli (antitusika). Účinná látka může být buď samotná, nebo v kombinovaných přípravcích. Například jednou z účinných látek léku Paralen® Grip chřipka a kašel je antitusikum dextrometorfan. Vlhký produktivní kašel se léčí expektorancii – léky podporujícími vykašlávání.

BOLEST SVALŮ, KLOUBŮ

Je častým symptomem chřipky a je doprovázená také bolestí hlavy. Léčí se analgetiky, například Paralenem 500 mg nebo ibuprofenem.

ÚNAVA

Pocit únavy provází stav, kdy tělo bojuje s virózou. Dopřejte si odpočinek a svému tělu možnost načerpání nové energie.

BOLEST VEDLEJŠÍCH NOSNÍCH DUTIN

Zanícené dutiny provází celá řada nepříjemných symptomů. Po rýmě může vzniknout zánět čelistní dutiny, který se projevuje otokem sliznice nosní dutiny, výtokem z nosu, zhoršeným dýcháním nosem a bolestí hlavy pod očnicí. Zánět čelní dutiny doprovází bolesti nad očnicí, jinak jsou příznaky podobné. Bolestí mezi nosem a okem nebo za očnicí se projevuje zánět dutinek čichové kosti. Tento zánět provází malý výtok z nosu. Zánět dutiny klínové kosti provází bolest za očnicí, na temeni hlavy nebo až v záhlaví.

Bolest se léčí analgetiky. Pokud máte zároveň oteklou nosní sliznici, můžete využít analgetika kombinovaná s dekongestivy, tedy léky snižujícími otok nosní sliznice (například Paralen® Grip Horký nápoj citron, Paralen® Grip Horký nápoj pomeranč a zázvor, Paralen® Grip Horký nápoj echinacea a šípky, Paralen® Grip chřipka a bolest).

KOMPLIKACE

Častou komplikací provázející chřipku je zánět průdušek (akutní bronchitida), dojít může také k zápalu plic. Objevit se mohou též záněty kloubů, svalů nebo srdce, případně různé nervové komplikace. Malé děti častěji postihují záněty hrtanu, zánět průdušinek nebo středního ucha.

JAK DLOUHO TRVÁ CHŘIPKA

Onemocnění se obvykle projeví velmi rychle. Během několika dní od nákazy se objeví první symptomy. V porovnání s chřipkou má nachlazení o něco pomalejší nástup. Celkově byste se měli za týden cítit lépe. Nejvíce infekční budete obvykle ode dne, kdy se u vás příznaky objeví. Poté můžete být nakažliví až 7 dní. V případě dětí se tato doba ještě prodlužuje. Délku nemoci ovlivňují další komplikace a také přístup k léčbě.

JAK DLOUHO TRVÁ CHŘIPKA

ČTĚTE DÁLE