NACHLAZENÍ: Jaké jsou příznaky,
jak se přenáší a jak ho léčit

Zdravé dospělé potká nachlazení obvykle dvakrát až třikrát ročně, u dětí je toto onemocnění ještě častější. Naštěstí jde většinou o neškodnou epizodu, která je během několika dní pryč.

Původcem jsou obvykle rhinoviry, koronaviry a respirační
syncytiální viry (RSV)

CO ZPŮSOBUJE NACHLAZENÍ

Běžné nachlazení léčí pacient zhruba týden. Někdy jsou však příznaky tak urputné, že přetrvávají až třikrát déle. Původcem tohoto onemocnění jsou viry. Může se jednat až o 200 různých virů. Tím nejčastějším typem, který nachlazení vyvolává, jsou rhinoviry. Zodpovědné jsou za 10 až 40 procent nachlazení. Dalším častým původcem jsou koronaviry a respirační syncytiální viry (RSV). Zejméně rhinoviry mají vysokou nakažlivost, mohou se šířit vzduchem a blízkým osobním kontaktem.

Hygiena je velmi důležitá

HYGIENA PŘI NACHLAZENÍ

Rozšířený mýtus tvrdí, že nachlazení vyvolává pobyt ve studeném prostředí. To samotné však onemocnění nezapříčiní. Nakazit se můžete například přenosem z věci, které se nemocný člověk dotknul. Třeba když vezmete za kliku, na kterou předtím sáhl nakažený, nebo se v autobuse chytíte stejného madla – a pak si přiložíte ruku k ústům.

Hygiena zejména v zimní sezóně, kdy jdou lidé více shromáždění v nevětraných místnostech, je proto velmi důležitá. Šíření virů překvapivě pomáhá také nízká vlhkost vzduchu, která vysouší nosní sliznice, které jsou pak k šíření virů náchylnější.

ROZDÍLY MEZI CHŘIPKOU A NACHLAZENÍM

Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří ucpaný nos nebo naopak tekutá rýma, škrábání či bolest v krku, kýchání, slzení očí, zvýšená teplota, kašel, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy, únava a zimnice. Jednotlivé příznaky ještě podrobněji rozebereme. Lidé běžně zaměňují nachlazení za chřipku. Mezi těmito dvěma onemocněními je však rozdíl. Chřipka je o něco závažnější a způsobuje ji jiný typ virů. Hlavní odlišnost je zejména v horečce, která chřipku doprovází – u nachlazení se teplota zvyšuje méně. Chřipka má také oproti nachlazení rychlejší nástup příznaků a jen zřídka ji doprovází bolest v krku.

PRŮBĚH A PŘÍZNAKY NACHLAZENÍ

Od prvního kontaktu s nemocným člověkem až po propuknutí onemocnění obvykle uplynou 2 až 3 dny. Někdy až týden. V závislosti na typu viru, který způsobil nachlazení, se objevují následující příznaky:

PROJEVY CHŘIPKY

Rýma, ucpaný nos

Pocit ucpaného nosu nevzniká z přebytku hlenu, nýbrž kvůli oteklé nosní sliznici. Rýmu provází zánětlivý výtok. Rýma obvykle během týdne zmizí. Zejména při nachlazení však komplikuje dýchání a spánek. Někdy může přerůst například až v zánět vedlejších nosních dutin.

Na podrážděnou nosní sliznici použijte nosní kapky nebo spreje. Nebo využijte léky s obsahem dekongestiv, tedy látek snižujících otok sliznice (například Paralen® Grip Horký nápoj citron, Paralen® Grip Horký nápoj pomeranč a zázvor, Paralen® Grip Horký nápoj echinacea a šípky, Paralen® Grip chřipka a kašel, Paralen® Grip chřipka a bolest).

Bolest nebo škrábání v krku

Nepříjemný pocit v krku může přejít až do do zánětu hrtanu (laryngitidy). Ta se projevuje „štěkavým“ kašlem, chraptěním či zdrsněním hlasu a bolestí. Velmi často má rychlý nástup. Někdy můžete o hlas na pár dní úplně přijít. Běžná bolest v krku se léčí analgetiky, například Paralenem 500 mg nebo ibuprofenem.

Zánět nosohltanu

Tento zánět se projevuje obvykle únavou, zvýšenou teplotou, pocity sucha v nose a v krku, rýmou, bolestí v krku. Zánět trvá většinou zhruba týden a při jeho léčbě se hlavně potlačují příznaky. Využívají se například léky s obsahem dekongestiv, tedy látek snižujících otok sliznice (například Paralen Grip Horký nápoj citron, Paralen® Grip Horký nápoj pomeranč a zázvor, Paralen® Grip Horký nápoj echinacea a šípky, Paralen® Grip chřipka a kašel, Paralen® Grip chřipka a bolest).

Kašel

Kašlem se čistí dýchací cesty. Dělíme se na kašel suchý a produktivní. Obvykle se nejprve dostaví suchý kašel a po něm následuje produktivní, při němž se vykašlává hlen. Kašel můžete léčit mimo jiné kombinovanými přípravky. Jde například o Paralen® Grip chřipka a kašel.

Zvýšená teplota

Na rozdíl od chřipky je nachlazení provázeno jen mírně zvýšenou teplotou, a to obvykle do 38 stupňů. Horečka a s ní spojené nepříjemnosti se léčí přípravky s obsahem paracetamolu, například Paralenem 500 mg nebo léky proti zánětu a horečce obsahujícími ibuprofen.

Únava, snížená chuť k jídlu a pití

Tělo se při nachlazení potýká s velkým náporem virů a to odčerpává jeho energii. Někdy se projevuje nechutenství. Kvůli vysmrkávání a vykašlávání nebo pocení z těla odchází hodně tekutin. Bolavý krk však pacienty často brzdí v pití. Nepodceňujte tuto potřebu a pokuste se dostat do těla tekutiny i výživné látky. Dopřejte si dobrý odpočinek.

ČÍM SE LÉČIT PŘI NACHLAZENÍ

Při léčbě nachlazení se pozornost zaměřuje na zmírnění příznaků. Nejvíce nemocné trápí bolesti svalů, kloubů či hlavy. V takovém případě pomáhají léky obsahující paracetamol, jako je Paralen® 500 mg.

Na chřipku a nachlazení můžete také užívat léky značky Paralen Grip, které snižují horečku, odstraňují bolesti, uvolňují ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny. Paralen Grip je k dostání také ve formě horkého nápoje. Vybrat si můžete ze tří příchutí: citron, pomeranč a zázvor a echinacea a šípky.

Paralen® horký nápoj
Kde koupit
DOMÁCÍ LÉČBA NACHLAZENÍ

DOMÁCÍ LÉČBA NACHLAZENÍ

Kromě léků, které vám uleví od symptomů nachlazení, nezapomeňte hlavně hodně odpočívat. Zůstaňte v teple a klidu. Důkladně se vyspěte, doplňujte tekutiny a dopřejte svému tělu lehčí stravu plnou výživných látek a vitamínů. Abyste ulevili ucpaným dutinám, můžete se napařovat. Stačí si například dopřát před spaním horkou sprchu. Bolest v krku můžete zmírnit také kloktáním nebo pomocí pastilek z lékárny. Čím dřív začnete s léčbou, tím pravděpodobnější je, že se s nachlazením rychle vypořádáte.

Pokud jste nachlazení, vyhněte se léčbě antibiotiky. Ta totiž pomáhají proti infekcím bakteriálního původu. Nachlazení má virový původ. Antibiotiky byste své tělo zbytečně zatížili.

Pokud vaše příznaky trvají delší dobu, než je obvyklé, zhoršují se, máte potíže s dýcháním nebo se objevují nové komplikace, kontaktujte svého lékaře.

JAK DLOUHO TRVÁ NACHLAZENÍ A CO PROTAHUJE LÉČBU

Běžné nachlazení obvykle trvá kolem tří až sedmi dnů. Někdy se však doba onemocnění může protáhnout. Na vině je hned několik okolností.

Nedostatečný odpočinek

Je možné, že neodpočíváte dostatečně, aby se vaše tělo mohlo poprat s infekcí a zregenerovat se. Zejména v prvních třech dnech byste se měli šetřit a myslet především na své zdraví, abyste dobu nemoci zkrátili.

Dehydratace

Dalším důvodem, proč se váš stav nelepší, může být dehydratace. Pocení či vylučování hlenu odvádí z vašeho těla tekutiny. Jenomže díky zavodnění snadněji uvolníte hleny v nose i v hlavě a může vás přestat bolet hlava. I přes bolest v krku si dopřejte dostatečný přísun nápojů a pomozte svému tělu rychleji do běžného života. Jenom pozor: mezi tekutiny se nepočítá káva či alkohol.

Stres

Jinou překážkou mezi vámi a zdravím je stres – zejména ten dlouhodobý. Člověk, který žije hektický a stresující život, je náchylnější k nachlazení. Starosti a na ně navázané reakce imunitního systému pak komplikují léčbu většiny nemocí.

Léčba špatné nemoci

Než sáhnete po lécích a naordinujete si léčbu, přesvědčte se, že víte, co vlastně léčíte. Zní to triviálně, ale nachlazení si lidé často pletou s chřipkou. Rýmu provázející nachlazení můžete zaměnit za alergii. Pokud si nejste jistí, kontaktujte svého lékaře a popište mu své symptomy.

JAK NACHLAZENÍ PŘEDCHÁZET

Počet nachlazených lidí se zvyšuje v zimním období. Stojí za to udělat několik preventivních opatření, která vám pomohou tuto dobu přečkat v plném zdraví.

Z dlouhodobého hlediska je důležité důkladně odpočívat a dobře spát, zdravě jíst a dopřávat si pravidelný pohyb.

Zejména v zimě si kromě častého mytí rukou nezapomeňte také dezinfikovat displej telefonu. Nezapomeňte ani na povrchy, jako jsou kliky u dveří nebo deska v kuchyňce na pracovišti. Jezte a pijte jenom z vlastního nádobí a případně rychle uklízejte posmrkané kapesníky. Nesdílejte s ostatními počítače nebo ručníky. Pokud je to možné, vyhýbejte se zalidněným nevětraným prostorům.

A jestliže máte podezření na to, že jste se nakazili nějakým virem, izolujte se a noste na veřejnosti respirátor.

JAK NACHLAZENÍ PŘEDCHÁZET

ČTĚTE DÁLE