VYČERPANOST,
ÚNAVA
& BOLESTI HLAVY

JAK SPOLU SOUVISÍ VYČERPANOST, ÚNAVA A BOLESTI HLAVY?

Přestože se dnes fyzické práci věnujeme mnohem méně než v minulosti, vyčerpanost či únava je stále větší součástí našich životů. Se všemi podněty, napjatými termíny a hektickým životním stylem není dostatek času na odpočinek.

vyčerpanost způsobuje hektický životní styl

V naší hektické moderní době je vzácné najít někoho, kdo vyčerpanost nikdy nezažil. Ačkoli se tato fráze často používá k označení fyzické únavy, můžeme se setkat i s emocionální a duševní únavou, hlavně když se věnujeme fyzické aktivitě, jako je sport nebo cvičení. Můžeme také zažít vyhoření, ať už z práce, nebo kvůli dělání příliš mnoha úkolů a aktivit. Existuje mnoho faktorů, jako je pomalejší pohyb a myšlení, emoční odpoutání a špatná motivace, které mohou být příznaky vyčerpání. Smutnou pravdou je, že plně rozvinuté vyhoření zažívá stále více jedinců. Jedním z nejčastějších příznaků únavy jsou bolesti hlavy. Mezi únavou a bolestí hlavy existuje vzájemný vztah, a častokrát jdou ruku v ruce. V tomto článku vám řekneme, co potřebujete vědět o tomto zdravotním stavu a co dělat s bolestmi hlavy a únavou.

Únava jedná se často o subjektivní pocit

JAKÝ JE VZTAH MEZI BOLESTMI HLAVY A ÚNAVOU?

Definovat únavu může být složité, a dokonce ani lékaři nemají konkrétní představu. Často se však jedná o subjektivní pocit, který může být:

  • Mentální nebo emocionální, protože únava se může projevovat příznaky jako jsou potíže se soustředěním, problémy s pamětí, poruchy kognitivních funkcí a nedostatkem emoční stability.
  • Fyzický, když se únava projevuje nedostatkem síly, svalovou slabostí, ztrátou energie a má za následek nižší vytrvalost.

Mezi únavou a fyzickou bolestí existuje přímá souvislost, a to včetně bolesti hlavy. Zde je několik případů, kdy může být bolest hlavy způsobena únavou:

Když únava způsobuje migrény

Únava nebo jedna z jejích mnoha příčin, jako je příliš mnoho fyzické aktivity, málo spánku nebo stres, patří mezi hlavní spouštěče migrény. Mnoho pacientů navíc silnou únavu pociťuje před záchvaty migrény.

Únava jako počáteční stádium migrény

Migrény zahrnují únavu mezi své příznaky v poslední fázi záchvatu, nazývané postdrom. Přestože epizoda migrény sama o sobě představuje pro tělo velký stres, příchod únavy může být důsledkem složitějších příčin.

JAKÉ DALŠÍ PŘÍZNAKY SE MOHOU VYSKYTNOUT PŘI ÚNAVĚ A BOLESTECH HLAVY?

Když se rozvine migrénová bolest hlavy, může být doprovázena aurou, nevolností, únavou a závratěmi. Kromě oslabení těla může nevolnost ještě více ztížit vstřebávání léků, protože je možné, že při migréně i zvracíte.

Další příznaky, které můžete mít a které doprovázejí únavu a bolesti hlavy, jsou:

Svalová slabost

Bolest hlavy a celková oslabenost těla spolu mohou úzce souviset, jelikož různé typy bolestí hlavy mohou způsobit pocit celkové slabosti, zatímco únava samotná se může projevit jako svalová slabost.

Pocení

Bolesti hlavy, pocení a únava se obvykle objevují, když je pocení způsobeno záchvatem migrény nebo infekcí. Mohou to však být i příznaky hyperglykémie (příliš vysoká hladina cukru v krvi). Chronické noční pocení může být spolu s bolestmi hlavy jedním z prvních příznaků hypoglykémie (příliš nízká hladina cukru v krvi). Pocení, zvláště spolu s bolestmi hlavy, může být příznakem cukrovky nebo prediabetu. Tyto bolesti hlavy mohou být způsobeny kolísajícími hladinami hormonů, včetně noradrenalinu nebo adrenalinu. Tyto hormony mohou zúžením krevních cév v mozku způsobit bolesti hlavy, závratě a únavu.

Nejen, že migrény a cukrovka zvyšují pocity únavy, ale vědci mezi nimi našli i souvislost. Zdá se, že lidé s diabetem 2. typu mají zvýšené riziko migrén ve srovnání s těmi, kteří cukrovku nemají. Migrény totiž ovlivňují cévní systém a přenos nervových impulsů. Pocení na čele a celkové pocení obličeje během bolesti hlavy může také doprovázet klastrová bolest.

Bolesti zad

Bolesti hlavy, zad a únava mohou také úzce souviset. Sedavé zaměstnání, stres v práci a špatné držení těla mohou totiž vést k bolestem hlavy. Tento životní styl je však často spojen se svalovými nebo páteřními poruchami, jako je skolióza nebo kýla páteře, které mohou způsobit akutní nebo přetrvávající bolesti zad.

Zvýšená tělesná teplota nebo dokonce horečka

Pokud se současně objeví bolest hlavy, zvýšená teplota a únava, můžete mít podezření na chřipku, silnou tenzní bolest hlavy nebo dokonce hypoglykémii.

CO ZPŮSOBUJE ÚNAVU A BOLESTI HLAVY?

Únava a bolest hlavy? Často je snadné říct, že prostě potřebujeme více spánku. Ačkoli nedostatek spánku může skutečně vyvolat oba stavy, je toho mnohem víc. Pojďme se podívat na to, co všechno může způsobit bolesti hlavy a únavu:

Nedostatečný příjem tekutin

Dehydratace je jednou z nejčastějších příčin únavy, letargie a bolestí hlavy. Tkáně vašeho těla, včetně mozku, se při dehydrataci zmenšují. Když se váš mozek stahuje a odtahuje od lebky, vyvíjí tlak na vaše nervy a tím způsobuje bolest. Příliš málo tekutin může také způsobit závratě, únavu a nedostatek energie.

Migréna

Pacienti s migrénou často v první fázi záchvatu trpí narůstající únavou, která může být později doprovázena silnými bolestmi hlavy až zrakovými halucinacemi.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je komplexní onemocnění, které může být doprovázeno psychickými problémy, jako je deprese nebo úzkost. Může také způsobit citlivost kůže, bolest celého těla a únavu, kterou nelze zlepšit ani správným spánkovým režimem. Migréna je častým doprovodným příznakem.

Nachlazení, chřipka, COVID-19

Nachlazení, chřipka a nově i koronavirus mohou také způsobit bolesti hlavy, zatímco stres aktivního imunitního systému způsobuje rozšířené pocity únavy. Nedávný výzkum naznačuje, že od pandemie COVID-19 se objevily také dlouhodobé bolesti hlavy, napětí nebo bolesti podobné migréně spojené s dalšími příznaky, jako je hyposmie (ztráta čichu).

Příznaky očkování

V případě vakcín, zejména proti COVID-19, se příznaky mohou lišit v závislosti na jednotlivci. Mezi nejčastější příznaky však patří únava, bolest hlavy, nevolnost nebo dokonce bolest paží.

MŮŽOU SE ÚNAVA A BOLEST HLAVY NAVZÁJEM OVLIVŇOVAT?

Vzhledem k tomu, že únava je extrémně častá, je pochopitelné, že se provádí mnoho výzkumů, aby se zjistily její příčiny a aby se prozkoumaly další zdravotní stavy, které s ní mohou souviset. Několik studií zjistilo souvislost mezi bolestmi hlavy a únavou v určitých situacích. Kromě výše zmíněné fibromyalgie a migrény je jednou z takových situací CFS neboli chronický únavový syndrom. Podle Stanfordské studie trpí 37 % pacientů s CFS také migrénovými bolestmi hlavy. To může být důsledkem vlivu CFS na neurologický systém.

MŮŽOU SE ÚNAVA A BOLEST HLAVY NAVZÁJEM OVLIVŇOVAT?

CO POMÁHÁ PROTI BOLESTEM HLAVY A ÚNAVĚ?

Bolesti hlavy mohou být krátkodobě léčeny léky proti bolesti s účinnou látkou jako je ibuprofen nebo paracetamol. Stále je ale důležité zjistit jejich příčinu.

Jakmile váš lékař zjistí příčinu, může vám být doporučena následující léčba a změny životního stylu:

  • V případě psychické únavy a nadměrného stresu může pomoci meditace, dostatek odpočinku, správný spánkový režim a ovládání technik zvládání stresu.
  • Fyzické vyčerpání lze také zmírnit dostatkem spánku, fyzioterapií a masážemi.
  • Pokud jsou příčinou vaší únavy a bolestí hlavy migrény, mohou vám pomoci léky proti bolesti.
  • Pokud jsou doprovodné příznaky závažné, lékař může předepsat další léky.
  • Pokud je původní příčinou fibromyalgie, ačkoli se jedná primárně o onemocnění nervů, kognitivně behaviorální terapie může pomoci s některými psychickými příznaky. Může jí provést psychoterapeut, který vám pomůže rozvinout zdravé myšlení, snížit úzkost a další nežádoucí chování.
  • Podle studie z roku 2021 může být pro lidi s chronickým únavovým syndromem účinnou léčbou terapie s postupným zvyšováním zátěže. Jedná se o prodloužený cvičební program pod odborným dohledem, který postupně zvyšuje výkon, ale vždy dbá na to, aby nedošlo k vyčerpání.
Paralen® 500mg tablety
Kde koupit

KDY MÁM NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?

Únava může být způsobena vaším životním stylem, ale pokud je pravidelně provázena bolestmi hlavy, neustupuje ani po dlouhodobém odpočinku nebo je doprovázena příznaky jako aura, zvracení nebo změny nálad, měli byste navštívit lékaře, aby určil příčinu.

JAK MOHU PŘEDEJÍT ÚNAVOVÝM BOLESTEM HLAVY?

Pokud únavová bolest hlavy nebyla způsobena nemocí, zdravý životní styl vám může pomoci vyhnout se jí tím, že budete aktivní, budete jíst pravidelně výživná jídla, pít hodně tekutin a vyhýbat se špatným návykům, jako je nadměrný příjem kofeinu, kouření a špatná spánková hygiena.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O ÚNAVĚ A BOLESTECH HLAVY

Proč jsem tak unavený a proč mě bolí hlava?

Únava a bolesti hlavy jdou často ruku v ruce a navzájem se posilují. Soužití obou stavů může naznačovat nejen to, že byste měli více odpočívat a pravidelně se hydratovat, ale také vážné onemocnění.

Jaké jsou příznaky únavové bolesti hlavy?

Bolest hlavy, která doprovází únavu, může být typu tupého napětí nebo středního až těžkého typu migrény. V těchto případech je pocit fyzického a psychického vyčerpání doprovázen nepříjemnými bolestmi.

Co pomáhá při bolestech hlavy a únavě?

Krátkodobým řešením mohou být kromě dostatečného spánku, dodržování spánkové hygieny a zdravého životního stylu i léky proti bolesti. Pokud se u vás objeví doprovodné příznaky, jako je nevolnost nebo změny nálady, měli byste navštívit lékaře, aby určil příčinu.

ČTĚTE DÁLE