Projevy chřipky

Horečka

Horečka

Vysoká, ale mírně kolísající horečka (hlavně při podávání léků proti horečce) přetrvává 2 až 4 dny. U starších osob bývá horečka nižší, naopak u dětí bývá horečka velmi vysoká.

Zvýšenou teplotu snižujeme léky proti horečce, například léky obsahujícími paracetamol (např. PARALEN® 500 mg) nebo léky proti zánětu a horečce obsahujícími ibuprofen.

U dětí používáme ke snížení horečky paracetamol nebo ibuprofen ve formě suspenze (např. PARALEN® SUS), čípků (např. PARALEN® 100 mg) nebo tablet pro děti (např. PARALEN® 125 mg).

Paralen Grip

Na chřipku a nachlazení

Vyberte si produkt
Bolest hlavy

Bolest hlavy

Častý příznak, který provází chřipku i nachlazení.
Léčíme analgetiky – tedy léky, které tlumí bolesti různého původu.
Analgetika mohou obsahovat různé účinné látky, k tlumení bolesti se nejčastěji používají analgetika s obsahem paracetamolu (např. PARALEN® 500 mg) nebo ibuprofenu.

Rýma, ucpaný nos

Rýma, ucpaný nos

Rýma patří mezi časné příznaky nachlazení.
Začíná jako vodnatý sekret z nosních žláz, později se mění na zánětlivý výtok (exsudát). Barva exsudátu se mění podle množství bílých krvinek (bílá -> žlutá -> zelená). Pozdějším příznakem bývá ucpaný nos, což je způsobeno překrvením (kongescí) nosních cév a následným otokem nosní sliznice.
Pro dekongesci (odkrvení a snížení otoku podrážděné nosní sliznice) nebo k uvolnění rýmy a usnadnění lehčího dýchání se podávají nosní kapky, případně celkově podávané léky s obsahem dekongestiv, tedy látek snižujících otok nosní sliznice (např. PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ citron, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ pomeranč a zázvor, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ echinacea a šípky, PARALEN® GRIP chřipka a kašel, PARALEN® GRIP chřipka a bolest).

Bolest v krku

Bolest v krku

Příčinou bolesti je zánět horních cest dýchacích způsobený virovou infekcí. Bývá častým příznakem nachlazení, méně často při chřipce. Prvotním příznakem je pocit podráždění v krku, který se může rozvinout do bolesti v krku.
Bolest v krku léčíme léky proti bolesti (analgetika), nejčastěji léky obsahujícími paracetamol (např. PARALEN® 500 mg) nebo analgetiky s protizánětlivým účinkem obsahujícími ibuprofen.

Kašel

Kašel

Nejprve je suchý a dráždivý, postupně přechází do vlhkého produktivního kašle a způsobuje nemocným značné utrpení. Přetrvávat může, společně s pocitem únavy, 1–2 týdny (někdy i déle).
Na suchý dráždivý kašel používáme tzv. antitusika (léky proti kašli) buď samotná, nebo v kombinovaných přípravcích. Např. jednou z účinných látek léku PARALEN® GRIP chřipka a kašel je antitusikum dextrometorfan.
Vlhký produktivní kašel léčíme expektorancii – léky podporujícími vykašlávání.

Bolest svalů, kloubů

Bolest svalů, kloubů

Stejně tak jako bolest hlavy bývá bolest svalů a kloubů častým příznakem, který provází chřipku.
Léčíme analgetiky – tedy léky, které tlumí bolesti různého původu.
Analgetika mohou obsahovat různé účinné látky, k tlumení bolestise nejčastěji používají analgetika s obsahem paracetamolu (např. PARALEN® 500 mg) nebo ibuprofenu.

Únava

Únava

Únava je adaptační reakce organismu nuná k zamezení zbytečného výdeje energie. Zvýšené množství energie je potřebné při horečce, při níž organismus bojuje s infekcí.

Bolest vedlejších nosních dutin

Bolest vedlejších nosních dutin

Tato bolest je způsobena zánětem dutin.
Nejčastější je zánět čelistní dutiny, který vzniká po rýmě. Provází jej otok sliznice nosní dutiny, výtok z nosu, zhoršené dýchání nosem a bolest hlavy pod očnicí.
Při zánětu čelní dutiny jsou příznaky uvnitř nosu podobné, bolest je však pociťována nad očnicí.
Při zánětu dutinek čichové kosti je bolest lokalizovaná mezi nosem a okem nebo za očnicí. Výtok z nosu nebývá velký, protože jsou tyto dutinky malé.
Jestliže je zánětem postižena dutina klínové kosti, je bolest lokalizovaná za očnicí, na temeni hlavy nebo až v záhlaví.
Ke tlumení bolesti se používají analgetika (např. PARALEN® 500 mg), při současném otoku nosní sliznice můžeme k uvolnění ucpaného nosu použít analgetika kombinovaná s tzv. dekongestivy, což jsou látky snižující otok nosní sliznice (např. PARALEN® GRIP chřipka a bolest, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ citron, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ pomeranč a zázvor, PARALEN® GRIP HORKÝ NÁPOJ echinacea a šípky).

Komplikace

Komplikace

V průběhu chřipky mohou nastat komplikace vyvolané samotným virem chřipky nebo tzv. bakteriální superinfekcí (tj. bakteriální infekcí, která napadá organismus oslabený virem).
Těmito komplikacemi jsou ohroženi především rizikoví pacienti (starší lidé, oslabení – postižení chronickým onemocněním dýchacího ústrojí, metabolickými a srdečními chorobami).
Nejčastější komplikací bývá zánět průdušek (akutní bronchitida). Nejzávažnější komplikací bývá zápal plic. Dále se mohou vyskytnout záněty kloubů, svalů nebo srdce, případně různé nervové komplikace. Zejména u malých dětí se mohou vyskytnout záněty hrtanu, zánět průdušinek nebo středního ucha.