Co je chřipka?

Co je to chřipka?

Chřipka patří k nejčastějším infekčním onemocněním. Každoročně postihuje 10 % světové populace, v době pandemie dokonce 40–50 %. Je to závažné onemocnění, které je každoročně příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě.

Chřipka se vyskytuje především v zimním období. Na severní polokouli, a tedy i u nás, dochází ke chřipkovým epidemiím mezi říjnem a dubnem, nejčastěji však v lednu a únoru. Ke vzniku chřipkových epidemií dochází v zimě proto, že se lidé shromažďují v uzavřených nevětraných prostorech. Virus chřipky přežívá déle při nižší teplotě a vyšší vlhkosti.

Pandemie chřipky

Pandemie chřipky

 • První dokumentovaná chřipková pandemie se objevila již v roce 1510 v Africe a rozšířila se do celé Evropy.
 • Za největší chřipkovou pandemii se považuje ta, která probíhala světem mezi lety 1918–1920. Tato pandemie je rovněž označována jako tzv. „španělská chřipka“ a měla na svědomí obrovské množství úmrtí, většinou na přidružený zápal plic (odhaduje se cca 20 milionů obětí, některé zdroje uvádějí dokonce 40–50 milionů). Předpokládá se, že se pandemie zrodila v Číně, odkud se v tomto období stěhovalo mnoho lidí za prací do USA. Z Ameriky se dostala do Evropy prostřednictvím amerických válečných kontingentů, které se v Evropě vylodily.
 • K další pandemii došlo v roce 1957 – tato pandemie započala v Číně, odkud se přes Hongkong a Tchaj-wan rozšířila do Japonska. V zimě 1957 se už vyskytovala na severní i jižní polokouli a za půl roku postihla 40 % obyvatelstva na celém světě. Počet obětí této pandemie je odhadován na 1 milion.
 • V roce 1968 se v Číně znovu prudce rozběhla nová pandemie, která byla už na počátku roku 1969 v Evropě, Africe, Severní i Jižní Americe a Japonsku.
 • V roce 2009 se z USA prvně rozšířila pandemie chřipky, která zasáhla celý svět.

Virus chřipky

Původcem onemocnění je chřipkový virus, který se nachází ve velkém množství v sekretu dýchacích cest a vylučuje se při mluvení, kašlání a kýchání.

Virus se rychle šíří v nedostatečně větraných prostorech s velkým počtem osob. Od nemocného se šíří kapénková infekce vzdušnou cestou. Do těla postiženého vstupuje dýchacími cestami.

Inkubační doba (tj. doba, která uplyne od proniknutí choroboplodných zárodků do objevení se prvních příznaků) je krátká (1–3 dny).

Známe tři základní typy chřipkových virů:

 • Chřipkové viry typu A

  infikují lidi, drůbež a prasata.

  Chřipkové viry typu A

  Chřipkový virus typu A je nejvíce odpovědný za epidemie a pandemie. Je to způsobené tím, že chřipkové viry typu A mohou podléhat výrazné změně a mutaci.

 • Chřipkové viry typu B

  infikují výhradně lidi.

  Chřipkové viry typu B
 • Chřipkové viry typu C

  infikují lidi a prasata.

  Chřipkové viry typu C

Co je to nachlazení?

Nachlazení je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které je většinou způsobené virem. V případě nachlazení není původcem onemocnění virus chřipky.

Patří sem například:

 • rýma (rhinitida) rýma (rhinitida)
 • zanět nosohltanu (nazofaryngitida) zanět nosohltanu (nazofaryngitida)
 • zánět dutin (sinusitída) zánět dutin (sinusitída)
 • zánět hrtanu (laryngitida) zánět hrtanu (laryngitida)

Pro většinu těchto onemocnění platí, že u dospělého člověka zpravidla nemívají dramatický průběh.

Chřipka, nebo nachlazení?

Mezi těmito dvěma chorobami můžeme pozorovat následující rozdíly:

PříznakChřipkaNachlazení
horečka vysoká nad 38 °C těl. teplota obvykle do 38 °C
bolest hlavy častá jen občas
rýma s různou frekvencí velmi často
zimnice ano málokdy a krátká
kašel častý, dráždivý, velmi úporný častý
bolest v krku minimálně často
bolest kloubů a svalů ano vzácně
plicní a mimoplicní komplikace ano vzácně
nástup choroby rychlý nástup příznaků spíše pozvolný nástup příznaků